Město Stod - neoficiální stránky


Zobrazit články na stejné téma  Jazz Mistake nabízí pestrou tvorbu vydáno 13. 10. 2006 (2059 přečtení)

MF DNES, regionální příloha Plzeňský kraj, 13. 10. 2006:
Většinou se jejich publikum nepočítá na tisíce, ale přesto si jazzoví muzikanti drží svůj stabilní okruh posluchačů. Obliba žánru navíc stále roste a svým pojetím oslovuje také velké množství mladých lidí - nejenom fanoušků, ale i aktivních hudebníků, jako jsou například kluci z kapely Jazz Mistake.
Jazz není typem konzumního žánru, ale především mladší generace stále více objevují jazz - pro kouzlo improvizace, bohatství výrazových prostředků i prvek náhody a hudební fór. Svoji podporu si získává i v Plzni. „Už se zde etablovaly kluby, kam si lidé mohou přijít poslechnout kvalitní muziku a zároveň je tu také zavedený prostor, kde mohou kapely hrát,“ říká kytarista skupiny Jazz Mistake Honza Dolejš.

Kromě doudleveckého klubu House of Blues, Jazzrockcafé, nově i Buena Vista a dalších, kde se jazz pravidelně hraje, ožívá každoročně Plzeň festivalem Na Ulici, který má také svoji jazzovou část. I na tomto festivalu Jazz Mistake v minulosti vystupovaly. „Kdyby měla dramaturgie festivalu lepší úroveň, měla by i veřejnost lepší představu o moderním jazzu, a také by bylo jinak nastavené měřítko kvality. Ono to povědomí často končí někde u Armstronga,“ zamýšlí se kytarista. Kapela Jazz Mistake vznikla před třemi lety a hned svůj první koncert odehrála jako předkapela Laca Decziho a Celully New York při jedné jejich zastávce na turné po Česku. Kapelu tvoří pětice muzikantů: frontman Vašík Greif (altsaxofon, klarinet), Honza Dolejš (kytary), Tomáš Ibehej (piano), Ivan Habernal (baskytara) a Břeťa Vaverka (bicí). „Ovládnout nástroj je samozřejmostí, ale pro souhru v kapele je nutné také podobné cítění, souznění a vzájemná inspirace. Jazz Mistake klade velký důraz na vlastní tvorbu. Ono je to pěkné hrát písničky nebo liky třeba Coltraina nebo Mika Sterna, ale jaký je pak umělecký přínos takového muzikanta?“ uvažuje Honza Dolejš. „Najít schopného promotéra a starat se jen o muziku je snem asi každé kapely,“ dodává.
Jazz Mistake nejsou kapelou jedné tváře. Příležitostně hrají tradiční standardy i převzaté kousky, ale nejvíc se zabývají vlastní tvorbou, která je poměrně různorodá, od mainstreemu přes funky k fusion a jazz-latin. V letošním roce natočili autorské album, ale zatím hledají vhodného vydavatele. „Díky pochopení pana ředitele jsme si postavili studio v holýšovské lidušce, to kvůli místnímu klavíru. Technickou stránku zvládl náš lídr a basák Ivan Habernal (hraje též s kapelou Alice). Máme zmasterováno a doufám, že brzy si cédéčko budete moci poslechnout,“ dodává Honza Dolejš.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Autor: jf | Přidat komentář (zatím 1)

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter