Město Stod - neoficiální stránky


Zobrazit články na stejné téma  U:fon ve Stodě vydáno 14. 05. 2007 (1959 přečtení)

Dnešním dnem zahájil v české republice celoplošný provoz čtvrtý mobilní operátor, U:fon. I když se nejedná o plnohodnotného mobilního operátora, bude se zaměřovat především na poskytování připojení k internetu a provoz pevných linek, později pak nabídne "vysílačky" a vlastní mobilní telefony, přesto se stává konkurencí pro stávající trojici již zavedených a fungujících mobilních operátorů. A to právě v oblasti připojení k internetu. S tarify připojení do internetu od 237 Kč si pak lze celkem automaticky položit otázku: Jedná se o novou možnost připojení na internet pro obyvatele Stoda a okolí?

U:fon se zrodil v Hradci Králové jako dítě společnosti MobilKom, za jejíž nitky tahá známá finanční skupina Penta. Svoji síť provozuje na technologii CDMA2000 a do konce roku 2007 plánuje pokrytí více jak 70 procent obyvatelstva. Operátor přitom chce nabídnout kvalitní datové služby tam kde to doposud bylo nemožné a nebo možné pouze spolu s výraznou investicí do nové infrastruktury (malé obce s nedostupností ADSL, případně se svoji vlastní komunitní WiFi síťí). Pro svoje služby nabízí U:fon svoje vlastní modemy a základnové telefonní stanice, během příštího roku pak nabídne vlastní mobilní telefony (výrobce ZTE corp. - dodavatel technologie) ovšem nekompatibilní s GSM či stávajícími 3G sítěmi.

Pokrytí U:fonHned na úvod musím všechny obyvatele Stoda zklamat. Dle mapy pokrytí, která nabízí pohled do budoucnosti, se do konce roku našemu městu signál nového mobilního operátora vyhne. A to doslova. Od června budou mít jakousi naději obyvatelé v těsné blízkosti vlakového nádraží či oblasti "U stavidel", ale bude se jednat spíše o vyjímky a k příjmu signálu bude zřejmě zapotřebí použít venkovní anténu. Případní zájemci tedy budou moci experimentovat, ale širší veřejnost má prostě smůlu. Levný internet se prozatím nekoná! Je to ale až taková smůla?

Co vlastně U:fon nabízí pro obyčejné smrtelníky? Levný rychlý internet? Nikoliv. Nabízí relativně pomalé připojení k internetu srovnatelné např. s EDGE technologií GSM mobilních operátorů a nebo nejlevnějších WiFi sítí. Ovšem s limitem 1GB stažených dat. Což v praxi znamená, že když se podíváte na internetu na jeden cca. hodinový záznam pořadu "Prosím uvolněte se" České televize a k tomu si přečtete denní zpravodajství, tak jste skončili. Poté už přichází snížení rychlosti a budete rádi pokud si přečtete email na stále více padajícím freemailovém serveru Seznam.cz. U:fon nabízí i rychlejší datové přenosy, opět s limitem (tentokráte 2GB), ale jejich cena už není zdaleka tak lákavá a vyrovná se nabídce pevné linky společnosti O2 Telefonica.

Vyplatí se na hlas. Za velmi nízký paušál nabídne U:fon také hlasové služby, ve své síťi dokonce neomzeně. Tady se karta trochu obrací a dalo by se říci, že pokud si chcete denně telefonovat se svoji babičkou či milenkou, tak se vám pořízení paušálů od U:fona vyplatí. Navíc je zde v sázce ještě naděje na hezké malé přenosné telefony, ne nepodobné těm co dnes všichni nosíme v kapse se všemi jejich vymoženostmi. Ale to předbíhám minimálně pár měsíců dopředu. Hlas se tedy možná vyplatí, v kombinaci s připojením k internetu pro nenáročného čtenáře nepravidelných emailů to pak bude něco jako "bomba".

Normální uživatel internetu, který chce tu a tam poslouchat internetové rádio a občas stahnout nějaké to video či hudbu (legální samozřejmě) pak asi po U:fonu nesáhne. WiFi sítě dostupné ve městě totiž za minimální cenový rozdíl nabízejí vyšší rychlost a připojení bez limitu! Dnešní pořizovací cena přijímacího zařízení pro bezdrátové WiFi sítě pak není natolik vysoká aby si ji nemoh dovolit zaplatit opravdu každý. U:fon ale může oslovit obyvatele okolních vesnic, kde není většinou dostupný ani signál WiFi síťí, ale ani dostatečné pokrytí signálem EDGE v síťích GSM.

Co říci závěrem? U:fon není až taková bomba jak se o ní specializované média vyjadřují. Jejich nabídka v žádném případě není nejlevnější ani nejvýhodnější. Své zákazníky si nový operátor jistě najde, ale troufám si předpovědět, že ve Stodě jich moc nebude. Ale kdo ví, čas může ukázat i opak ...

Michal Šiman

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Autor: redakce | Přidat komentář (zatím 2)

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter