Město Stod - neoficiální stránky


Zobrazit články na stejné téma  Logo města vydáno 26. 02. 2005 (3354 přečtení)

Pavel Šmidingr, autor loga:
V minulém vydání Stodských listů jste se mohli dočíst, že město má nové logo. A jelikož přijetí tohoto logotypu bylo rozporuplné a jistě se objevil i názor k čemu vlastně takové logo potřeba, byl jsem požádán o napsání článku na toto téma, který by objasnil alespoň některé otázky.
K čemu vlastně takové logo slouží? Logo města je stejným identifikačním a reprezentačním nástrojem jako znak města. Je však mnoho oblastí, kde by se měl takový prostředek objevit, ty se ovšem liší ve své určité reprezentační pozici. Aby bylo zajištěno, že znak města, co by slavnostní prostředek, nebude devastován použitím na nevhodných místech, je na těchto místech používáno logo města. Oba tyto prvky plní stejnou funkci, ovšem znak města je používán střídměji a pouze při oficiálnějších a slavnostnějších příležitostech. Například obyčejná dopisní obálka nese logo města, zatímco obálka vyšších představitelů města znak. Oba tyto prvky jsou součástí tzv. jednotného vizuálního stylu, který ujednocuje všechny možné aplikace logotypu a dalších prvků grafického stylu.
Hledal jsem významný a typický prvek naší obce, který by každému pomohl ji identifikovat. Myslím si, že tímto prvkem, je kostel svaté Máří Magdaleny, který je viditelný ze všech směrů vedoucích do města. A vzhledem k tomu, že kostel je v noci osvícen, září nad celým městem. Proto jsem se rozhodl, využít jako prvek loga právě tento symbol, který jsem ovšem náležitě stylizoval. Chtěl jsem vytvořit takové logo, jež by odráželo naší obec, klidné, „pohodové“, příjemné městečko. Všechny varianty logotypu vycházely z těchto úvah a lišily se jen stylizací. Ze tří variant byla vybrána varianta, jež byla otisknuta v minulém čísle Stodských listů a pro připomenutí ji naleznete i zde. Vítězná varianta zobrazuje stylizovaný kostel svaté Máří Magdaleny spolu se silnící směr Domažlice. Tento obraz se vám naskytne při pohledu z mostu směrem právě ke kostelu a jak vzor mi posloužila právě fotografie onoho místa. Dolní, modrý „podstavec“ odráží barvu znaku města a též řeku Radbuzu, jež městem protéká.
Doufám tedy, že jsem osvětlil alespoň část otázek a pokud máte o dané téma zájem, odkazuji na článek na adrese www.grafika.cz/art/design/logo_praha.html, kde jsou k vidění loga několika evropských měst včetně Prahy.
Logo spolu s příklady jeho užití si můžete prohlédnout zde, dále se můžete zúčastnit diskuze na na stránkách forum.zestoda.net.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Autor: redakce | Přidat komentář (zatím 14)

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter