Město Stod - neoficiální stránky


Zobrazit články na stejné téma  Večer pro klášter Chotěšov IV. vydáno 20. 07. 2006 (2889 přečtení)

Tato benefiční akce, která se koná v sobotu 5. srpna 2006 od 13 hodin, ukazuje, že je o chotěšovský klášter u veřejnosti stoupající zájem. Proto i v letošním roce organizuje naše skupina dobrovolníků, která založila 31. ledna 2006 občanské sdružení „Chotěšovská vlna“, tuto kulturní událost.
Stejně jako v loňském roce, i letos převzal záštitu nad tímto Večerem senátor Parlamentu České republiky Ing. Jiří Šneberber, který tuto akci také podpoří osobní účastí. Velice si vážíme podpory také dalších významných osobností: Bc. Aleny Svobodové - ředitelky Národního památkového ústavu v Plzni, Mgr. Olgy Kalčíkové - náměstkyně Krajského úřadu Plzeňského kraje, Mgr. Martina Baxy – radního Krajského úřadu Plzeňského kraje a Mgr. Čeňka Smetany – starosty Chotěšova.
....

Po úvodním přivítání hostů a sponzorů nás čeká rekonstrukce historické bitvy z roku 1421 v podání skupin historického šermu Equites Coronae Carolinae, Sirotci ze Strakonic a Plzeňští střelci. Dějinami chotěšovského kláštera nás provede Ing. arch. Jan Soukup.
V benefičním hudebním vystoupení se nám představí plzeňská kapela Poitín, která hraje lidové písně z Irska, Skotska, Bretaně a vlastní skladby v podobném duchu.
Pestrý program nám nabídne část večera nazvaná „Oživené prohlídky kláštera“. Tyto budou probíhat v různých částech konventu i celého kláštera. Lenka Tlustá nás seznámí se vzpomínkami chovanek z klášterního pensionátu (1878-1938) v pořadu nazvaném „Mládí za klášterní zdí“. Dramatický kroužek nízkoprahového klubu Vzducholoď při Salesiánském středisku mládeže v Plzni nám oživí prohlídky konventní budovy, Turistický oddíl mládeže Chotěšov a skupiny historického šermu zpestří odpoledne dětem a mládeži soutěžemi a zajímavými hrami v klášterních zahradách.
Prohlídky barokního sklepení konventu dají možnost návštěvníkům přesvědčit se o ubohém stavu kláštera kvůli nedostatku údržby, což bylo jedním z důvodů, proč byl chotěšovský klášter zařazen mezi stovku nejohroženějších památek světa. Během prohlídek barokního sklepení se tak návštěvníci budou moci přesvědčit o nutnosti oprav i těchto chátrajících prostor. Připravená trasa nás zavede do míst kláštera běžně nepřístupných a proto i značně přístupově náročných. Naproti tomu nejstarší část kláštera, gotické sklepení pod budovou prelatury, je relativně v lepším stavu, a proto je i lépe přístupné pro návštěvníky.
Další z benefičních koncertů je exklusivní hudba z Plzně v podání folkrockové kapely Neboysa. Její repertoár tvoří zhudebněné, převážně lidové texty.
Pro ty z návštěvníků, kteří si účast na této akci naplánují až na pozdní odpoledne, jsme připravili opakování rekonstrukce bitvy mezi obránci kláštera a vojsky husitů (r.1421). K dotvoření autentické a dobové atmosféry přispěje i prodej rukodělných výrobků z vosku, keramiky, skla, kovu, dřeva, kůže a dalších přírodních materiálů. Ústav sociální péče Stod zde představí ukázky z činnosti terapeutických dílen – výrobu keramiky, tkaní koberců a svíčkařskou dílnu. Zajištěn bude i prodej pohlednic a turistických známek. Během celého programu bude k dispozici občerstvení.
V pozdních odpoledních hodinách vystoupí na pódiu plzeňská kapela Žerzej a na večer od 20:30 budou připraveny OŽIVENÉ NOČNÍ PROHLÍDKY, doprovázené sugestivní hudbou a tajemnou atmosférou ztemnělého kláštera. Součástí tohoto programu bude vystoupení skupiny Light Soul Peace. Na závěr celého večera zazní písně Karla Kryla v podání Lucie Nosové. V případě nepříznivého počasí se bude celý program odehrávat ve vnitřních prostorách a místnostech konventu kláštera, kterých čítá tato impozantní a ojedinělá stavba na dvě stě.
Vstupné na všechny části programu je pro dospělé 80,- Kč, pro důchodce a studenty (po předložení studentského průkazu) 40,- Kč a pro děti do 15-ti let 20,- Kč.
Dopravní spojení z Plzně do Chotěšova je možné vlakem č.7412, odjezd z Plzně hl.n. je v 11:04 (příjezd do Chotěšova 11:35), nebo vlakem č. 7414 (odjezd 12:28 - příjezd do Chotěšova: 13:04). Autobus z Plzně CAN odjíždí v 15:30. Z Domažlic odjíždí vlak č.7413 v 11:30 (příjezd do Chotěšova 12:23), autobusem dorazíte do Chotěšova v 11:47 nebo v 13:55 s odjezdem z Domažlic, Poděbradova MHD v 11:00 a 13:00.
Pokladna bude otevřena od 11:30 a pro osobní automobily bude připraveno parkoviště asi 100 m od hlavní brány.
Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář a výtěžek ze vstupného bude použit ve prospěch kláštera, proto se těšíme na každého návštěvníka, který svou účastí přispěje dobré věci.
Mediálním partnerem této akce je Český rozhlas Plzeň a Rádio Šumava.
Večer pro klášter Chotěšov IV. finančně podpořil Plzeňský kraj.
Bližší informace: www.klasterchotesov.net.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Autor: redakce | Přidat komentář (zatím 0)

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter